دات نت نیوک

مقالات پژوهشی

مقالات پژوهشی

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

مصرف مواد غذایی که دارای قند ساده ( مثل شکر ) یا نشاسته ( مثل شیرینی جات ) هستند، باعث رشد باکتری هایی در دهان می شوند که مولد پوسیدگی دندان هستند.
املاح معدنی بطور دائم از دندان ها برداشته شده و املاح جدیدی جایگزین آنها می شوند.
وجود مقدار کمی فلوراید در بزاق دهان باعث می شود مقدار املاحی که وارد دندان می شوند بیشتر از مقدار خارج شده از آن باشند، در نتیجه دندان ها را محکم می کنند.
 فلوراید باعث تشکیل کریستال های فسفات کلسیم می شود که این کریستال ها به شکل مواد سختی با دندان ترکیب می شوند. این مواد سخت " فلوئور هیدروکسی آپاتیت " نام دارند.
به دلیل مقدار کم فلوراید موجود در بزاق دهان ، مقدار باکتری های دهان تغییر نمی کنند و نقش فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی  دندان به دلیل جلوگیری از رشد این باکتری ها نیست ( یعنی فلوراید جلوی رشد باکتری های مولد پوسیدگی را نمی گیرد.)
فلوراید هنگامی می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند که به طور همیشگی در بزاق دهان وجود داشته باشد.
 
مصرف مناسب فلوراید دندان ها را مقاوم ، و از پوسيدگي پيشگيري خواهد شد.
اگر فلورايد در آب آشاميدني شهر به ميزان مناسب موجود باشد، پوسيدگي‌هاي دنداني را تا حدود 60درصد كاهش مي‌دهد. روش ديگر دريافت فلورايد، استفاده از خميردندان، دهان‌شويه‌ها و ژلهاي حاوي فلورايد است. هر دو روش كاربرد فلورايد يعني سيستميك (فلورايد موجود در مواد غذايي و آب آشاميدني) و موضعي (فلورايدي كه بر روي دندانها گذاشته مي‌شود) در مقاوم كردن دندان‌ها و پيشگيري از پوسيدگي موثر شناخته شده اند.
در مواد غذايي مصرفي، مقاديري فلورايد وجود دارد كه بر حسب انواع آنها، مقدار فلورايد مصرفي نيز متفاوت است. غذاهاي دريايي به نسبت ساير غذاها فلورايد بيشتري دارند. چاي نسبت به آب آشاميدني فلورايد بيشتري دارد. در بعضي تركيبات دارويي نيز فلورايد يافت مي‌شود، بطور كلي مقدار فلورايدي كه به بدن مي‌رسد بستگي به اين دارد كه در چه منطقه‌اي زندگي مي‌كنيم و چه نوع آب و غذايي مصرف مي‌نمائيم.ور
فففايد اثرات ضدپوسيدگي خود را به 3 شكل مختلف اعم
فف فلورايد :لففففب‌كند:
الف) باعث استحكام ساختمان دندان مي‌شود.
ب) ضايعات پوسيدگي اوليه بدون تشكيل حفره را دوباره معدني و محكم مي‌كند.
ج) فعاليت ضد ميكروبي دارد.
يكي ديگر از فوايد فلورايد اثر آن بر روي ريشه دندان بزرگسالان است. بسياري از مردم در سنين بالا
دچار تحليل لثه مي‌شوند و سطح ريشه دندان آنها در دهان نمايان شده و در معرض خطر پوسيدگي
قرار مي‌گيرند .
مطالعات نشان داده است مصرف موضعي فلورايد سطح عريان ريشه را در مقابل پوسيدگي محافظت مي‌نمايد. به ط
م منابع فلوراید:نامرق مختلف مي‌تواند در اختيار دندان قرار گيرد:
- آب آشاميدني
-مصرف مواد غذايي مانند چاي و غذاهاي دريايي
      ـ قرص‌ها و شربت‌هاي حاوي فلورايد
-دهان شويه، خمير، ژل (استفاده در خانه بصورت روزانه)
ـ ژل‌هاي موضعي كه توسط دندان پزشك بر روي دندان‌ها گذاشته مي‌شود.
ـ دهان شويه‌هايي كه در مدرسه به صورت هفتگي توصيه مي‌شود.
چند نکته :
استفاده از خميردندان‌هاي فلورايد دار براي كودكان بالاي 2 سال به ميزان كم ( به اندازه نخود) توصيه مي‌شود و كاربرد دهان شويه‌هاي حاوي فلورايد فقط در كودكان بالاي 6 سال پيشنهاد مي‌گردد.
خمیردندان و مسواک به دلیل سادگی استفاده و مقرون به صرفه بودن، مهم‌ترین و در مواردی تنها سلاح تمیز کردن و رعایت بهداشت دهان و دندان محسوب می‌شود.
به هیچ عنوان مواد دیگری مانند نمک نباید جایگزین خمیردندان شود زیرا، نمک فلوئور طبیعی و وضعیت طبیعی دهان را از بین می‌برد و به بافت‌های دهان آسیب می‌رساند.
ماده اصلی تشکیل دهنده‌ خمیردندان‌ها ساینده‌ها هستند و شاید برخی به دلیل وجود مواد ساینده خمیردندان‌ها را مضر بدانند، اما در کنار ساینده‌ها مواد مکمل بسیاری در خمیردندان وجود دارد.

فلوراید ماده‌ای ضدپوسیدگی است و باعث بازسازی و ترمیم سطح مینای دندان می‌شود. علاوه بر آن به واسطه‌ فلوراید سطوحی که پوسیدگی در آن شروع شده یا مستعد پوسیدگی هستند دوباره ترمیم می‌شوند.
علاوه بر فلوراید برای تولید خمیردندان از کلسیم، فسفر و یا ترکیب آن استفاده می‌کند که باعث می‌شود کلسیم و فسفری که از سطح مینا برداشته شده جایگزین شود و همچنین موجب افزایش بزاق دهان و کاهش پوسیدگی دندان‌ها شود.
 محاسن استفاده از خمیردندان مناسب بیشتر از معایب آن است، توصیه می شود : متاسفانه ما ایرانی‌ها به خاطر فرهنگ‌مان عادت داریم پس از مسواک زدن، دهان را با مقدار زیادی آب شست‌وشو دهیم در صورتی که لازم نیست پس از استفاده از خمیردندان، دهان با میزان زیادی آب شست شو داده شود و بهتر است تنها مواد اضافی از دهان خارج شوند چراکه خمیردندان حاوی مواد محافظ برای دهان و دندان و باقی ماندن آن‌ها در دهان مفید است.
 استفاده از نخ دندان و دهان شویه مکمل مسواک و خمیردندان است و حتما باید استفاده شود، بویژه به افرادی که دندان‌های فشرده یا نامنظمی دارند کمک می‌کند بهداشت دهان و دندان‌شان کامل شود.
خمیر دندان ، دندان ها ، سلامت ، سلامت دندان ها ، نقش خمیر دندان ، فلوراید ، عنصر فلوراید ، دهان شویه ، مسواک ، پوسیدگی
حساسيت دنداني :
حساسيت دنداني اغلب به صورت دردي كوتاه و ناگهاني شناخته مي‌شود كه در اثر قرار گرفتن در محيط‌هاي سرد، خوردن خوراك‌ها و نوشيدني‌هاي داغ، خوردن خوراك‌ها و نوشيدني‌هاي سرد، خوردن خوراكي‌هاي ترش و شيرين يا محكم مسواك‌زدن و شستن دهان با آب‌ سرد پديدار مي‌شود. اغلب افراد درد ناشي از حساسيت دندان را به صورت مقطعي احساس مي‌كنند و براي تعداد كمتري، اين درد مزمن است. حساسيت‌ دندان مي‌تواند نشانه‌اي از يك مشكل دنداني حاد باشد.
علت ایجاد حساسیت :
دقيقا زير خارجي‌ترين سطح دندان (ميناي دندان)، عاج دندان قرار گرفته‌ شده ‌است. درون عاج هزاران كانال ميكروسكوپي وجود دارد. وقتي ميناي دندان عقب‌نشيني كرده و عاج دندان عريان شود، دندان در برابر عوامل محركي مانند خوراك‌ها و نوشيدني‌هاي سرد و … حساس شده و فرد دردي مقطعي، كوتاه و شديد را احساس مي‌كند
از بین بردن حساسیت :
استفاده از خميردندان‌هاي ضدحساسيت، روش خوبي براي از بين بردن حساسيت است. بايد از محكم مسواك‌زدن خودداري نموده و از مسواك های نرم كه براي دندان‌هاي حساس طراحي‌شده اند، استفاده‌كرد. رعايت كلي بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشك از ديگر عواملي‌ست كه از حساسيت‌ ‌د‌ندان جلوگيري مي‌كند و درد ناشي از آن را بهبود مي‌بخشد.
در خميردندان‌هاي ضد حساسيت، تركیبي تحت عنوان نيترات پتاسيم وجود دارد. يون پتاسيم خميردندان ضد حساسیت، اعصاب دندان را هدف قرار مي‌دهد و با عملكرد ويژه خود (مسدود کردن اطراف توبول های دندانی در عاج دندان ) از انتقال سيگنال‌هاي درد ناشي از محرك‌هاي گوناگون مانند غذا، سرما، گرما و … به عصب جلوگيري مي‌كند و به اين ترتيب درد ناشي از حساسيت دنداني را تسكين مي‌دهد.

  • چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟
  • چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟


1.78Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

جستجو در مقالات

آرشیو مقالات